Развитие мсб во время войны

Бизнес обсуждает финансирование

Війна – це колосальний стрес-тест абсолютно для всіх. Для Збройних сил України, для влади, для людей і їхньої здатності адаптуватися до нової реальності. Для економіки й швидкості, з якою вона готова перейти на воєнні рейки. Але війна – це й справжня перевірка на надійність всіх систем. Війна змусила переоцінити ставлення до банківської системи, інвестування та інших фінансових інструментів. 

Сьогодні бізнес знову адаптується до нових реалій, після пройдених перешкод через COVID, настало жорстке випробування на виживання через війну. Кожен український бізнесмен не залишився на довоєнному етапі, адже настали ті часи, до яких неможливо було підготуватися ні на одному бізнес навчанні або тренінгу. Спостерігаючи за розвитком подій у країні та у бізнес середовищі ми прийшли до одного з висновків, щоб подолати усі труднощі та перемогти ворога – необхідно єднатися, об’єднуватися на всіх рівнях для підтримання ЗСУ та економіки. На сьогоднішній день дуже складно підтримувати саме малий бізнес, він як ніколи потребує фінансування та шансу для адаптації в нових реаліях. Банківська система не може задовольнити усі потреби нашого населення, у зв’язку з величезними витратами у військовий час, а тим паче бізнесу. Наша компанія, сьогодні, працює не на таких масштабах як до війни, але все одно ми продовжуємо свою роботу з кредитування малого та середнього бізнесу в Україні, навіть під час війни. Ми максимально намагаємося входити у становище підприємців і знаходити оптимальні рішення під потреби бізнесу, все це завдячуючи нашим акціонерам, які налаштовані також на допомогу бізнесу та розвитку економіки.

Основними напрямами розвитку системи фінансування МСБ в Україні є розвиток фондового та фінансово–кредитного ринків, посилення співпраці з міжнародними фондами та організаціями, що підтримують МСБ, реалізація цілісної державної політики підтримки у сфері інвестування.

У зв’язку з війною до України посилилася увага міжнародних фондів та інвесторів, хоча усі розуміють, що поки очікувати на фінансову допомогу від них зарано, через нестабільну ситуацію в країні, але ми вважаємо, що зараз якраз час налагоджувати співпрацю та вибудовувати довірчі відносини. На початку року наша компанія почала плідну співпрацю разом з фондом для Південно-Східної Європи (EFSE), одного з найбільших фінансових фондів у світі, у напрямку створення освітнього курсу для підприємців. З початку повномасштабного вторгнення росії стало зрозуміло, що програма яку ми підготували не вписувалася в нові реалії, тому було прийнято рішення перекваліфікувати її під потреби бізнесу у стані війни. З початку серпня стартував Проєкт “Консультаційний хаб з допомоги МСП під час війни” в якому взяли участь більше 130 підприємців та більше 30 представників малого та середнього бізнесу отримали безкоштовне навчання та експертні консультації. Сподіваємося, що цей успішно реалізований проект буде першою складовою у нашій співпраці з такими поважними міжнародними фондами.

Такі колоборації допомагають не тільки нашим підприємцям, а й підвищують довіру до соціально активного бізнесу в Україні. Крім того, показують реальні дані щодо стану українського бізнесу та їх потреб у фінансуванні та інвестиціях.

Великий бізнес повинен виступати гарантом та прикладом перед міжнародними компаніями для привернення уваги та залучення інвестицій. Також для покращення інвестицій в МСБ необхідно українським органам влади виконати узгоджену роботу для покращення репутації України для прямих іноземних інвестицій, а також створити відповідну структуру для їх залучення у малий та середній бізнес. Оскільки, визначення інвестиційної привабливості будь-якого об’єкта господарювання потребує особливої уваги щодо оточення підприємства, яке розташоване в певному адміністративно-територіальному регіоні держави.

Крім того, на наш погляд, стимулювання розвитку та підтримка інвестування малого і середнього бізнесу в Україні потребує таких заходів: спрощення механізму отримання кредитів підприємцями; сприяння розвитку небанківських фінансових установ; розробка та державна підтримка програм із мікрокредитування; вдосконалення механізму підтримки та розвитку малого і середнього бізнесу; розробка державної програми пільгового фінансування малого і середнього бізнесу, яка буде працювати безперебійно.

Для здійснення перетворень малого та середнього бізнесу в України потрібні значні капітальні вкладення. Стримуючим фактором тут є інвестиційний клімат, який продовжує залишатись несприятливим через політичну та економічну нестабільність, що змушує іноземних інвесторів здійснювати обережну політику у сфері інвестиційного співробітництва з Україною. Потрібна довгострокова стратегія стимулювання інвестицій. Говорячи про інвестиції треба враховувати світовий досвід, який показує, що найбільших успіхів у залученні іноземних інвестицій досягають ті країни, які, по-перше, ставлять таку мету, як пріоритетну в своїй економіці, по-друге, використовують при цьому можливо більший набір заходів. Головне тут створення привабливого інвестиційного клімату та створення міжнародного образу країни як такої, що надає інвестору кращі, ніж інші країни, можливості зокрема для малого та середнього бізнесу.

Тим паче, розвиток економіки одна із головних складових процвітання нашої держави і після нашої перемоги у нас дуже довгий шлях для відновлення, тому інвестиційний клімат є дуже важливою складовою і над ним необхідно працювати вже зараз. Звичайно, у влади наразі є першочергові завдання, від яких залежить наше завтра, але ми повинні працювати в різних напрямках однаково наполегливо заради майбутнього. Наші підприємці мають показати Європі, що український бізнес працює сумлінно та наполегливо, репутація, яка сьогодні шириться Європою залежить від кожного з нас.