За останні місяці головним інвестиційним інструментом для українців стали Збройні сили — населення як напряму донатить ЗСУ чи волонтерам, так і купує військові облігації, за допомогою яких уряд фінансує видатки на оборону.
На кінець весни у військові облігації вклали гроші 76 000 фізичних осіб та компаній на суму, еквівалентну майже 11 млрд грн. Усю країну сколихнула сума та швидкість донатів на байрактари за ініціативою від Сергія Притули.
Більшість наших громадян і надалі мають намір витрачати вільні кошти на допомогу країні, військовим та волонтерські ініціативи. Тут без уваги не може залишитися і економіка країни, а саме український малий та середній бізнес, який розвивається прямо зараз.
Тому розглянемо сфери які є перспективними для інвестора та економіки України:
– Сільське господарство та будівництво.
– Інфраструктура (транспорт, склади, пошта) та переробка.
– Промисловість.
– HoReCa.
Простіше кажучи, шкала перспективних галузей корелюється із шкалою пріоритетних життєвих потреб людини. Наша компанія постійно вивчає зміни на фінансовому ринку в різних галузях, для кращого розуміння аспектів ведення того чи іншого бізнесу. Як показує практика, коли в компанії щось йде не так, як хотів би підприємець, то він закочує рукави і пірнає туди. Підприємець шукає шляхи обійти проблеми вланими силами, або за допогою таких компаній як наша. Інвестор не хоче обходити ризики, він хоче скоротити їх. При виборі об’єкта для інвестування він обов’язково дивиться, яка була історія цієї людини, скільки було успішних проєктів.Інвестування пов’язане з оцінкою ризиків. Інвестор заробляє гроші на правильній оцінці ризиків. Тому наші ризик менеджери перевіряють усіх клієнтів, що мають потребу у кредитуванні бізнесу по різних напрямках, а головне створюють свій незалежний висновок стосовно фінансових показників. Ми знімаємо тягар перевірки з інвесторів та виступаємо гарантами збереження його коштів при інвестуванні у малий та середній бізнес в Україні. Якість роботи наших ризик менеджерів вимірюється npl компанії, який до повномасштабного вторгнення становив менше 5% при кредитному портфелі у розмірі 147 000 000 млн грн. Звичайно, ми не приховуємо, що у нинішніх реаліях у деяких наших клієнтів скоротилися об’єми бізнесу, в деяких випадках залишилося не більше 10-15% довоєнних обсягів. Проте нас надихає, що не зважаючи на втрати, близько 90% готові працювати і надалі, вести та розвивати свою діяльність саме в Україні. У той же час, вони не відмовляються від зобов’язань по кредитам, які взяли на себе. Все це свідчить не тільки про стабільність компанії FinStream на ринку України, а і про якісний відбір та аналіз бізнесу перед кредитуванням.
Розвиток малого та середнього бізнесу для нас є одним із пріоритетних напрямків діяльності. Ми розуміємо, що бізнес потребує фінансування ще більше ніж раніше, банки не можуть задовольнити ці потреби, а відновлення економіки України є першочерговим завданням. Тому ми продовжуємо співпрацювати з діючими та новими інвесторами, щоб дати можливість малим підприємцям розвиватися.
Зростання інвестицій у бізнес‑проєкти – світовий тренд, який набрав сили ще 2021‑го, звичайно по об’єктивним причинам на території України, в першій половині 2022 року цей тренд пригальмував, але ми впевнені, що у найближчий час він набере ще більше обертів аніж минулого року.
Відповідно до глобального дослідження EY, M&A‑активність у світі істотно зросла у третьому кварталі 2020 року. Загальна вартість M&A‑угод за дев’ять місяців 2021‑го – $3,9 трлн, у 3,5 раза більше, ніж роком раніше. Явне пожвавлення інвестиційної активності саме 2021‑го– сталося наслідок пандемії. Бізнес почав надолужувати втрачене та з новими силами захоплювати ринок підлаштовуючись під нові реалії. Тому багато інвесторів оживилися в 2021 році, зараз ситуація подібна, інвестори налякані, бізнес – виживає. Хоча такі випробування для українських підприємців були неочікуваними, але на сьогоднішній день ми спостерігаємо майже повноцінне відновлення роботи та активізацію в бізнес середовищі. Кожна криза це поштовх до нових вершин, український малий і середній бізнес зараз на етапі початку розквіту, а ми внутрішні інвестори можемо пришвидшити цю еволюцію.
Як показує практика банківська система не є надійною та після попередньої кризи не завоювала довіри серед населення. Це і зрозуміло, ми усі спостерігаємо за коливаннями у НБУ та розуміємо, що банки є досить крихкою структурою не тільки в розрізі депозитів, а навіть і кредитів.
Також відновлення бізнесу в Україні залежить і від ситуації в регіонах. За результатами опитування Мінцифри, у якому взяли участь 877 власників та CEO підприємств – 75,1% бізнесів не взаємодіють із представниками ОДА та територіальних громад, щоб відновити розвиток підприємництва на місцевому рівні. Тому у них є єдиний вихід залучення приватного фінансування.
Інвестиції в малий та середній бізнес це не тільки майбутнє для нашої країни, а і стабільні доходи для інвесторів вже зараз.
Зараз ми як суспільство маємо розраховувати переважно на себе – а значить, на внутрішніх інвесторів, що так чи інакше пов’язують своє майбутнє з Україною.
Тож наша спільна задача – держави, бізнесу і всього суспільства – використати цю зацікавленість і цей ресурс для відбудови української економіки вже зараз.
Інвестиційна консультація спеціаліста FinStream