Декілька способів фінансування бізнесу.
Як залучити інвестора?
Finstream точно знає, як збирати кошти для підтримки та розвитку бізнесу.
Поширене питання, яке, напевно, задають собі всі підприємці, – де знайти кошти для бізнесу? Перший спосіб. В Україні при адміністрації практично всіх великих муніципальних утворень обов’язково є структура, що відповідає за розвиток малих підприємств. Приблизно те ж саме, але тільки з різними великими міжнародними фондами, які є на Заході. Іди прямо туди! Другий спосіб. Як правило, в кожній країні або великому регіоні є торгово-промислові палати, у яких в статуті обов’язково є формулювання типу «допомога малому бізнесу». Так, членство в організації платне, але невелике, у порівнянні з засобами, які є шанс залучити через цю структуру, яка забезпечує зв’язок державних органів і професійних організацій з молодими підприємцями. Третій спосіб – це банк, в якому можуть дати позику «під проєкт». Четвертий – це пошук великого незалежного приватного інвестора. Ми вам все детально розповімо.
Підемо в банк – або треба його обійти?
Отже, ви тільки новачок в підприємницькому світі. У вас є ідея щодо розвитку того чи іншого бізнесу, але вам потрібні ресурси. Як знайти потенційного інвестора, зацікавити його та отримати надійну позику? Часто молоді підприємці відразу роблять велику помилку: починають шукати «багатого бізнесмена», але забувають спочатку піти в банк і там оформити позику. Так, працювати з банком непросто. Але ще складніше з приватним інвестором з небанківського сектора. Він відразу спитає: чи зверталися ви коли-небудь в банк, і якщо так, то чому в позиці було відмовлено і чому ви вирішили, що він готовий дати гроші? Якщо він досвідчений і чесний інвестор, він прямо скаже вам, що працювати з банком насправді простіше і безпечніше з юридичної точки зору для молодого підприємця.
Добре, ви просто не хочете мати справу з банком. Залишимо осторонь питання – «чому?» – а перейдімо до того, що ви нарешті призначили зустріч з довгоочікуваним інвестором і намагаєтеся зацікавити його вкладенням у ваш проєкт. Ви повинні розуміти, що маєте справу з людиною, яка знає: інвестиції зазвичай являють собою довгострокові інвестиції в розвиток конкретної галузі, економічної програми, інноваційного стартапу, і це станеться тільки після значного проміжку часу після вкладення.
Потенційний інвестор повинен бути готовий жертвувати кошти на досить тривалий проміжок часу, знаючи, що ви не повернете їх відразу. І який шанс, що це спрацює, що ви заробите гроші й не просто віддасте їх, а, в ідеалі, примножите? Потенційний інвестор зацікавлений в мінімізації ризику компанії, в яку він інвестує, і в збільшенні прибутку. Інвестору, який шукає інвестора, важливо чітко це розуміти – і діяти правильно. Перш за все, вам необхідно пройти курси (або подивитися кілька відеосемінарів в Інтернеті), які навчать вас, в першу чергу, як зацікавити інвесторів: як з ними спілкуватися, що пропонувати і які документи готувати. Про ці три точки також багато інформації в Інтернеті.
Бізнес-ангели летять на допомогу
Які дії потрібно зробити для залучення інвесторів? Наприклад, ви можете знайти надійного партнера, який вже є авторитетом в бізнес-середовищі, має необхідні зв’язки та заслуговує довіри. Також важливо, щоб ви представляли «портрет» потенційного інвестора: хто саме може бути зацікавлений у вашій ідеї й жертвувати на неї кошти. Будь-який інвестор запитає вас: на якій стадії розвитку перебуває компанія – створення, навчання або активне зростання. Тоді потенційний інвестор зрозуміє, наприклад, наскільки ризикований ваш бізнес – і вкладення в нього.
Якщо ваш бізнес знаходиться в зародковому стані, скажімо, амбітний стартап, вам слід подумати про пошук і залучення бізнес-ангелів. Йдеться про приватних венчурних інвесторів, які надають фінансову та експертну підтримку компанії на самій ранній стадії її розвитку. Іншими словами, вони, ймовірно, допоможуть перспективному стартапу (і вашому малому бізнесу в цілому) побачити світло.
Бізнес-ангели зазвичай кращі, ніж досвідчені підприємці, топменеджери великих корпорацій, бізнесмени, які зробили відмінну кар’єру. У них є не тільки досвід (комерційний, юридичний, іноді навіть політичний), а й уявлення про прибутковість того чи іншого проєкту. Вони розуміють, що не кожен стартап заробляє гроші, кошти доведеться вкладати на 3-7 років без особливих гарантій, наприклад, без забезпечення часткою в компанії.
Також на етапі запуску інноваційного проєкту варто звернутися до фондів – приватних або державних, в Торгово-промислову палату або конкретне бізнес-співтовариство, які націлені на розвиток малого бізнесу, а точніше – на збір коштів спеціально під нього для різних проєктів. Іншими словами, такі структури готові допомогти.
Інвестор «з людським обличчям» – і не тільки
Важливо знати, що багато інвесторів (особливо приватні особи) бояться вкладати гроші в стартапи, тому що вони не забезпечені активами. Великі західні інвестори часто відмовляються підтримувати стартапи, коли до них звертаються, наприклад, з країн пострадянського простору. В інноваційній компанії, в стартапі найважливішим активом є «людський мозок», що запускає власний проєкт, а також технології та ліцензії. Але, наприклад, фінансовий інвестор часто не розбирається в складних технологічних питаннях – для нього це щось ефемерне. Такий інвестор дає вам гроші, просто передчуваючи майбутнє стартапу, або якщо він уже десь чув і знає перспективи компанії.
Тоді чи має сенс зв’язуватися зі стратегічним іноземним інвестором, що працює в тій же або суміжній сфері? Але тут потрібно знати: з боку стратегічного інвестора вкладення в ваш проєкт може обернутися купівлею вашого бізнесу, або ви можете самі почати працювати під дуже жорстким контролем.
Молодим підприємцям важливо знати, що західний фінансовий інвестор, як правило, не фізична особа. І вже точно не варто наділяти його людськими якостями. Західний інвестор – це, як правило, компанія, яка, якщо вкладає гроші в іноземний стартап, то, швидше за все, з перспективою включення його в власний бізнес.
Чиї руки принесуть прибуток?
Перш ніж зробити крок назустріч потенційному інвестору, необхідно максимально впорядкувати юридичну та фінансову документацію проєкту. Ніхто не дасть вам грошей без пачки документів. Якщо вам складно самостійно підготувати проєкт, бізнес-план, то є багато шанованих компаній, які можуть зробити це професійно. І, до речі, у деяких з цих компаній вже є доступ до інвесторів, з якими їх успішні клієнти вже мали справу. Так, якщо ви збираєтеся зібрати кошти не у своїй країні, а закордоном, бажано перевести проєктну документацію за міжнародними стандартами.
Із зазначеного пакета документів інвестор повинен розуміти, що ваш стартап не тільки «амбітний і сміливий», але «реалістичний і прибутковий». І для того, щоб ви могли чітко обґрунтувати останнє, вам необхідно провести хоча б невелике, але глибоке дослідження для вивчення ринку. Інвестор повинен розуміти цільову групу, на яку розрахований ваш проєкт, і робити з цього висновки: ваш стартап призначений для «широкого прошарку населення» із середніми доходами, для обмеженого числа фахівців або для заможної частини суспільства. Скажемо відразу, інвесторів зазвичай (принаймні потенційно) цікавлять високоприбуткові проєкти.
Так, до іноземних інвесторів часто звертаються не новачки, а ті, у кого вже є малий бізнес, який потрібно розширювати. Тут важливо розуміти: якщо обсяг необхідних інвестицій можна порівнювати з поточними продажами компанії, можливо, буде простіше залучити інвестиції з банку.
На даному етапі розвитку вашого бізнесу інтерес до фінансування легко можуть проявити вже досить серйозні інвестори – юридичні особи: великі фонди, банки й т. д. Водночас, коли необхідний обсяг інвестицій значно перевищує розмір вашого наявного бізнесу, то у вас більше шансів знайти потенційного інвестора в особі фонду, а не банку.
І ось що ще важливо знати. Людина, яка шукає інвестора, повинна думати не стільки про пошук коштів, скільки про те, як довести свій проєкт до стану, який задовольнить інвестора. Якщо ви кинете всі сили на банальний «пошук грошей», на жаль, ви підете не в ту сторону, і в результаті потенційні інвестори не звернуть увагу на ваш проєкт. Вам потрібно зосередитися на тому, як зробити ваш проєкт привабливим для інвестора, і тоді він обов’язково з’явиться.
Таких можете знайти й ви, залучити фінансування на поточні потреби: розширення, модернізація, поповнення обігових коштів, скорочення касових розривів та ін. Все це отримають партнери інвестиційної компанії FinStream.
Які переваги ви отримаєте:
- Основні відмінності FinStream від банків.
FinStream — приватна онлайн-платформа, робота якої не залежить від НБУ. Розмір відсоткової ставки визначається індивідуально. Термін рішення щодо видачі кредиту — 48 годин з моменту одержання нами повного пакета документів.
- Яку суму можна взяти у нас в кредит?
Максимальна сума кредитування, яку ви можете отримати – 7 000 000 грн. Для отримання консультації залиште нам заявку +380 96 791 32 35 на оформлення кредиту, в найкоротший термін експерт зв’яжеться з вами.
- На який термін кредитуємо?
Кредитуємо на термін до 3-х років. Погашення кредиту відбувається у безготівковій формі та будь-яким способом, зручним для позичальника.
- Які документи потрібні для отримання кредиту?
Для отримання кредиту вам потрібен паспорт громадянина України, Ідентифікаційний код та будь-який вид забезпечення. Заставою може бути будь-яке майно, що не перебуває під обтяженням: нерухомість, земельні ділянки, автомобілі, обладнання, спецтехніка та ін.
За більш детальною інформацією звертайтесь
З питань кредитування
+380 96 791 32 35