“Куди вкласти накопичений капітал?” – останнім часом таке питання все частіше лунає з вуст представників вітчизняного бізнесу. Раніше таким питанням були стурбовані, у більшості випадків, виключно представники великого капіталу. На часі ж, досвідчений малий та середній бізнес також став активно цікавитися темою інвестицій та шукати можливості для отримання додаткових, стабільних джерел надходження додаткового капіталу, прийшовши до розуміння англомовного прислів’я “Money begets money” (Гроші роблять гроші).
Формула цього прислів’я проста: якщо у бізнесі утворюється прибуток, його краще розподілити між створенням фінансової “подушки безпеки”, інвестуванням у розвиток або отриманням дивідендів.
Розглядаючи проблему інвестування, одним із найперспективніших варіантів для вигідного та безпечного отримання дивідендів в Україні є КІФ – Корпоративні інвестиційні фонди.
На яких засадах працюють КІФ-и?
Якщо простими словами – це складчина, що формується представниками бізнесу, які стають акціонерами, для спільного користування та отримання подальшого прибутку шляхом інвестування в сторонні, вигідні бізнес-проєкти інших представників малого та середнього бізнесу із заздалегідь обумовленими гарантіями та заставами.
Використання фондів для отримання дивідендів, як варіант інвестування для представників МСБ, вже давно усталена та успішна західна практика, яка приносить свою користь, як учасникам-акціонерам, так і користувачам-позичальникам. Таким чином, виходить проста та надійна формула, яка складається з того, що бізнес фінансує бізнес.
Отже, з цього випливає дуже стійка модель з багатьма точками контролю та надійними гарантіями.
Яким чином регулюється діяльність КІФ-ів, та які дивіденди отримують акціонери?
З точки зору закону, КІФ-и підпадають під контроль одразу двох регуляторів: НБУ і Національної комісії з цінних паперів. Крім того, існують додаткові важелі впливу у вигляді КУА (компанії з управління активами), наглядової ради й самих учасників-акціонерів, які юридично і фактично володіють всіма активами фонду. Таким чином, КІФ набуває ще більшу надійність, а фінансові активи інвесторів – захищеність. Законодавство у розрізі оподаткування дивідендів КІФ: розмір податків становить 10,5% разом з військовим збором для фізичних осіб та 18% для юридичних осіб.
А отримання дивідендів від “складчини” полягає в надійній та диверсифікованій моделі інвестування в бізнес-проєкти малого та середнього бізнесу.
На практиці це виглядає наступним чином: розглянемо на прикладі українського корпоративного інвестиційного фонду FinStream, засновником якого є Сергій Позняк, власник та генеральний директор групи компаній FGK Financial Group, член Editor’s Club.
Інвестиції учасників фонду розміщуються частками до 8 000 000 млн грн у бізнес-проєкти МСБ з високою (понад 30-40%) рентабельністю і короткими фінансово-господарськими циклами. На виході маючи прибутковість на рівні 18% річних у гривні, пільгове оподаткування і гарантоване повернення інвестицій.
Наведена нижче схема зрозуміло пояснює модель роботи КІФ-у “FinStream”:

Таким чином, інвестори-акціонери корпоративного інвестиційного фонду FinStream отримують дуже надійний, рентабельний, підконтрольний набір фінансових інструментів та стабільне, щомісячне, надходження дивідендів.