Облігації та інвестиції, що варто знати для початку

Облігації та інвестиції, що варто знати для початку 2

З початку року українці вклали близько 6 млрд грн в облігації внутрішнього державного боргу – зобов’язання уряду, за допомогою яких Мінфін фінансує дефіцит держбюджету.

Наскільки це вигідна інвестиція і чи можна її вважати конкурентом класичного депозиту? Розбираймося разом

 

Що таке облігації?

Облігації – це фактично боргові розписки. Їх випускає емітент – компанія (або держава, вона теж може бути емітентом), якій потрібні гроші.

Люди купують облігації, і таким чином дають свої гроші в борг цієї компанії, розраховуючи отримати певний дохід. Повна сума, терміни та розмір виплат цього доходу (якщо планується кілька платежів), як правило, відомі під час купівлі. Можливість заздалегідь оцінити свою вигоду – це те, чим облігація відрізняється від інших цінних паперів.

У встановлений термін відбувається погашення облігацій, тобто емітент виплачує їх власникам номінальну вартість, зазначену на самих облігаціях.

Основний ризик для інвестора – банкрутство компанії-емітента. У цьому випадку він може втратити вкладені гроші: на відміну від депозитів вони не захищені системою страхування вкладів.

 

Що таке ОВДП?

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – це державні цінні папери, які розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку. Емітентом цінних паперів виступає Міністерство фінансів України. Держава гарантує власникам ОВДП 100% виплату номінальної вартості облігацій і доходу відповідно до умов їх розміщення.

ОВДП – це, перш за все, практичний інвестиційний інструмент. Придбання держоблігацій для початківців інвесторів – це можливість глибше ознайомитися з особливостями ринку, а для інвесторів з досвідом – практичний засіб диверсифікації інвестиційних ризиків.

 

Навіщо державі випускати ОВДП?

Облігації внутрішньої держпозики є не тільки надійним способом зберігання капіталу, а й передбачають високий прибуток, відсутність податку на доходи фізичних осіб, можливість повернути 100% вкладених коштів.

Держава випускає облігації держпозики для того, щоб покрити бюджетний дефіцит. При цьому кошти, що надійшли в скарбницю в результаті продажу облігацій, використовуються для фінансування державних або регіональних програм і проєктів з умовою їх повернення в обсягах, передбачених на ці цілі законом «Про державний бюджет» на відповідний рік.

На ділі виходить так, що через продаж ОВДП держава отримує кошти для реалізації запланованих програм і проєктів (а це істотно підвищує загальний рівень життя населення), а власники цінних паперів отримують стабільний пасивний дохід у вигляді процентних виплат і згодом повертають свою інвестицію в повному обсязі.

 

Інвестування в ОВДП

На кінець 2020 року фізичні особи зберігали на банківських рахунках понад 600 млрд грн. Депозит – давній, перевірений і поширений фінансовий інструмент з фіксованим доходом, який часто перевищує інфляцію. Тим часом депозит має ряд недоліків: процентну ставку може «з’їсти» інфляція, зняти строковий депозит достроково неможливо, а прибуток від нього оподатковується. Крім того, банк може збанкрутувати, а гарантії Фонду гарантування вкладів зараз не перевищують 200 тис. грн.

Альтернативний, хоч і менш поширений інструмент для вкладень – облігації внутрішньої державної позики. ОВДП – це державні цінні папери, за допомогою яких Мінфін позичає гроші у юридичних і фізичних осіб.

 

ОВДП vs депозит

ОВДП має ряд переваг у порівнянні з банківськими депозитами. Зокрема, держава гарантує виплату за 100% власних зобов’язань. Інвестор не залежить від ліквідності та платоспроможності банку або інвестиційної компанії, через яку купив облігації. Проблеми можуть виникнути в разі дефолту, але навіть у такому випадку буде йти мова не про втрату інвестицій, а про їх реструктуризацію. Коли ми говоримо про надійність, то ОВДП надійніші, ніж депозити. Якщо говорити про суму понад 200 тис.

грн, то облігації – надійний інструмент, який є в країні, оскільки надійність держави завжди вище, ніж надійність банку.

У разі необхідності облігації можна достроково продати на вторинному ринку. Якщо ви маєте річний строковий депозит, то протягом року ви не можете з нього вийти. А якщо ви придбали річні ОВДП, то можете в будь-який момент продати їх на вторинному ринку.

Протягом тривалого часу прибутковість ОВДП була вищою, ніж ставки по банківських депозитах. Попри те, що зараз вони знаходяться приблизно на однаковому рівні, в облігації вигідніше інвестувати через те, що вони не обкладаються податком на доходи фізосіб. 

Про що слід знати на старті

Чому ж тоді депозити досі більш популярні, ніж ОВДП? Однією з причин є високий поріг входу. Якщо сума менше ніж 200 тис. грн, то краще залишатися в депозиті, де у вас все гарантовано і ви взагалі нічого не боїтеся. Якщо у вас сума вище, то є сенс пробувати.

Мінімальний поріг входу в ОВДП, який дозволить заробляти на інвестиціях, становить приблизно $10 тис. В еквіваленті, оскільки інвестор сплачує комісії брокеру і банку.

Мінфін продає ОВДП у гривні, доларах і євро. Слід дивитися на доларові та гривневі ОВДП, євро майже не користується популярністю. Головний принцип – диверсифікація. З огляду на проблеми у відносинах з МВФ, залишатися весь час в гривні неправильно і ризиковано. Тому 60% – в доларі, 40% – в гривні. У гривні ставка вище, це дозволяє вам відіграти певний рівень девальвації, навіть якщо вона буде. В межах 10% ви захищені ставкою.

Номінальна вартість облігації становить 1000 одиниць у відповідній валюті – гривні, доларі або євро. Згідно з терміном погашення, облігація може бути короткостроковою (до року), середньостроковою (до 5 років) і довгостроковою (понад 5 років). Номінальний рівень дохідності чинних ОВДП, за даними НБУ, становить від 2% до 18%. Кожна облігація має міжнародний номер ISIN.

 

Як придбати ОВДП

Для придбання ОВДП необхідно відкрити в банку або в інвестиційній компанії рахунок в цінних паперах і довести легальність походження коштів. Ви купуєте ОВДП у два-три кроки – це дещо складніше, ніж депозит, і вимагає від вас дещо більших зусиль. Необхідно відкрити спеціальний рахунок, а потім вже перераховувати гроші в банк.

Потрібно визначитися з сумою, терміном і валютою ОВДП, підготувати документи (паспорт, ІПН, реквізити поточного банківського рахунку в українському банку і виписку з нього, довідку про доходи, річну декларацію про доходи, завізовану печаткою податкової служби, довідку про продаж квартири, автомобіля або довідку про спадкування). Далі потрібно вибрати банк або інвестиційну компанію, відкрити спеціальний рахунок у відповідній валюті, укласти брокерський договір, вибрати серед наявних на вторинному ринку серій облігації в необхідній валюті з бажаним рівнем прибутковості та терміном погашення, підписати заявку для брокера.

Доступ до майданчиків фондових бірж, які торгують ОВДП, мають професійні учасники ринку – торговці цінними паперами, а також банки – первинні дилери: Укргазбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль, Укрсиббанк, ОТП Банк, Сітібанк, Укрексімбанк, ПУМБ, ПриватБанк, Альфа-банк, Кредобанк, «Південний». Однак зазвичай банки встановлюють високі мінімальні суми для покупки ОВДП, а також високі комісії за послуги.

ОВДП можна придбати через брокерів, які мають ліцензію на укладання відповідних контрактів на біржі, як Київська міжнародна фондова біржа, «Перспектива», УМВБ, «Українська біржа», ПФТС. На цьому ринку працюють такі компанії, як: Capital Times, Dragon Capital, ICU, «Універ Капітал».

ОВДП, придбана через посередника, належить безпосередньо інвестору. Ця інформація фіксується в депозитарії НБУ, тому інвестор захищений від проблем свого брокера.

Джерело походження коштів зараз вам доведеться підтверджувати і для депозиту. Тому різниця в тому, що у випадку з ОВДП є комісія. Зазвичай вона невелика, але тут вже залежить від вашої суми. Якщо у вас маленька сума, то комісія для вас може бути істотною. Якщо сума більша, то, відповідно, це менш чутливо. Розмір комісії банку або інвестиційної компанії – це вже окрема історія.

Рахунок, який відкриває потенційний інвестор, повинен бути в тій валюті, в якій він зібрався купувати ОВДП. Інформацію про розміщення ОВДП можна отримати на офіційному сайті Мінфіну, а про торгівлю ними – на сайтах бірж, банків, торговців цінними паперами.

Основними покупцями ОВДП зараз є банки та іноземні інвестори. На фізичних осіб припадає незначна частка ринку. Покупцеві ОВДП серед наявних на вторинному ринку серій облігацій потрібно вибрати привабливий варіант по прибутковості, а також терміну погашення. Щокварталу інвестор отримує купонний дохід по ОВДП, а в кінці терміну обігу – номінальну вартість ОВДП. Облігації в будь-який момент можна продати на вторинному ринку, але інвестор може втратити частину прибутковості.

ОВДП передбачають виплату купонного доходу. Що це і хто безпосередньо здійснює виплати?

Купон – це річна відсоткова ставка, що виплачується власнику ОВДП. Розмір виплати розраховується у відсотках від номінальної суми облігації. Купонний дохід нараховує Міністерство фінансів.

 

Податок на дохід за ОВДП

Дохід за облігаціями внутрішньої держпозики не обкладається податком.

Раніше з отриманих відсотків потрібно було сплатити 1,5% військового збору. Але в травні 2020 року в Податковий кодекс були внесені зміни, які скасували цю вимогу.

Подивимося, як оподаткування впливає на реальну прибутковість. Припустимо, ви купили річні ОВДП на 100 тис. грн, а також розмістили таку ж суму на депозиті. В обох випадках ставка становить 9% річних. У такому випадку, за облігаціями ви отримали б дохід в сумі 9 тис. грн. З доходу за депозитом потрібно відняти 1620 грн податку і ще 135 грн військового збору. Тобто сумарно державі потрібно віддати 1 755 грн, а «на руки» вкладник отримає 7245 грн.

Попри відсутність податку на інвестиційний дохід за ОВДП, власники облігацій зобов’язані подати податкову декларацію.

Наприклад, інвестор володів облігацією, яку придбав за 998 грн, а при погашенні Міністерство фінансів погасило її з розрахунку 1000 грн за облігацію. Таким чином, номінальна (викупна) сума виявилася більшою за суму придбання. Тобто у клієнта з’явився дохід, який він зобов’язаний задекларувати. Навіть попри те, що податки платити не потрібно.

 

Податок на дохід по корпоративних облігаціях

На відміну від ОВДП, дохід по корпоративних облігаціях оподатковується.

Інвестор повинен заплатити податок з доходів фізосіб за ставкою 18% і військовий збір 1,5% – всього 19,5%.

Обов’язкові платежі з інвестора стягнуть податкові агенти. Депозитарій, де зберігаються облігації, утримає податок з купонного доходу. А торговець, через якого проходять угоди, відніме податок з торгових доходів.

Про отримані доходи потрібно буде відзвітувати при подачі щорічної податкової декларації.

 

Які існують ризики?

Держава дає гарантії щодо погашення номінальної вартості та купонного доходу, тому ризики є мінімальними.

На вторинному ринку можуть бути різка девальвація та зростання інфляції, коли з’їдаються усі доходи, проте, за словами аналітиків, це малоймовірні сценарії.

 

Якою є ситуація з ОВДП наразі?

Ціни на українські ОВДП, розповідає Джус, зростають — наразі вони в середньому складають 109-110% від номіналу. Ефективні ставки прибутковості в середньому знижуються з 11,3% до 10,88%.

Це вказує на спокійний стан ринку, який готується до відновлення економіки України та стабілізації ситуації з виплатою купонів і погашенням українських бондів.

Разом з цим, аналітики Morgan Stanley рекомендують купувати ВВП-варранти України. На їхню думку, реальна вартість паперів – 145%, а не 102,4%. У Morgan Stanley вважають, що ВВП-варранти можуть вирости до 30% в 2021-2022 роках.

 

* Стаття підготована за матеріалами та дослідженнями: privаtbank.uа, ffin.uа, ain.uа, juscutum.cоm, vobu.uа, finаnce.liga.net, prostobank.uа, thepage.uа, red-circulе.com.