Податкова амністія в Україні – коротко про головне

Податкова амністія | FinStream

Вже з 1 вересня в Україні запрацюють правила для одноразового добровільного декларування доходів громадян – «податкова амністія». Гра «покажи сховане» триватиме протягом року. Так, Національний банк на початку серпня вже визначив порядок відкриття рахунків для проведення податкової амністії капіталів. Відповідний закон Верховна Рада ухвалила 15 червня 2021 року. Президент підписав документ у липні. Як працюватиме податкова амністія, хто може нею скористатись? Шукаймо відповіді разом

 

Податкова амністія в Україні – коротко про головне

Відповідно до закону №1539-IX Верховна Рада запроваджує податкову амністію для незадекларованих доходів та активів, отриманих до 2021 року без сплати податків.

Якщо платник податків не може підтвердити джерело надходження коштів чи активів, закон надає їм можливість подати податкову декларацію та сплатити податки за зниженими ставками без будь-яких штрафів.

 

У чому суть податкової амністії в Україні?

Метою законопроєкту було, зокрема, реінвестування незадекларованих сум в українську економіку та підтримка банківської системи. Але під час обговорення законопроєкту відбулися деякі зміни, і тепер іноземний дохід може бути задекларований навіть без його передачі Україні.

Амністія іноземних активів виглядає дещо непрактичною: пропонована ставка податку в розмірі 9% дорівнює поточній ставці податку, що застосовується до розподілу іноземних дивідендів. Строк позовної давності для цілей оподаткування в Україні становить 3 роки, тому не можна вимагати декларування від платника податків, якщо термін оподаткування вже закінчився.

Припускаємо, що така податкова амністія вплине на малий та середній український бізнес, але ніяк не торкнеться великого. Для «не зовсім прозорих» бізнес-структур існує інший варіант «безподаткової ліквідації» іноземних юридичних осіб до початку звітування про контрольовані іноземні компанії (КІК) до кінця 2021 року.

Уряд має намір отримати приблизно $1 млрд податків відповідно до процедури податкової амністії, тобто близько $20 млрд мають вийти з тіні.

 

Хто може декларувати?

Українські податкові резиденти та нерезиденти, які отримали дохід у період, коли вони були податковими резидентами України.

Державні службовці не мають права подавати заяву про податкову амністію, якщо вони обіймали чи обіймають посади в державному секторі з 2005 року.

По кому насамперед вдарить це нововведення?

По численних «гастарбайтерах», які працюють на підприємствах Європи, РФ та інших країн.

Потрапляють під удар і дрібні підприємці «ППшники», які платять невеликі податки та не завжди показують реальні обороти.

Узагалі ж пояснювати походження накопичень, зроблених за багато років, тепер доведеться всім, хто жодного разу не подавав декларації про доходи. У разі масової подачі таких декларацій їх перевірка загрожувала розтягнутися на багато років.

Ось тільки чи стануть українці масово «стукати» на самих себе?

Один приклад з історії: у 2005 році схожу амністію для тіньових капіталів оголосила Грузія. Уряд розраховував, що задекларують близько $4 млн. В реальності запропонованими умовами скористалися всього 8 осіб, а загальна сума задекларованого склала… $ 35 тисяч.

 

Що не можна декларувати?

Для активів встановлений такий собі «поріг», нижче якого можна їх не декларувати (вважається, що з них вже сплачені податки).

Відповідно до закону, це:

  • валютні цінності вартістю до 400 тисяч гривень (в еквіваленті);
  • нерухомість або майнові права на неї – квартира площею до 120 кв. м, житловий будинок площею до 240 кв. м або незавершене будівництво;
  • нежитлова нерухомість некомерційного призначення площею до 60 кв. м;
  • земельні ділянки в межах норм безкоштовної приватизації;
  • один транспортний засіб з об’ємом двигуна до 3000 куб. см і середньоринковою вартістю до 400 тисяч гривень або мотоцикл з об’ємом двигуна до 800 куб. см.

Все, що перевищує ці межі, задекларувати доведеться.

 

Як декларувати готівку?

Щоб задекларувати наявні валютні цінності (в національній або іноземній валютах, банківських металах тощо), доведеться розмістити їх на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання в комерційних банках (або простіше кажучи, на спецрахунках).

Банк розміщує ці кошти на спецрахунках тільки після проведення обов’язкової процедури перевірки особистості декларанта згідно з вимогами законодавства у сфері фінансового моніторингу.

Декларувати готівку, не вносячи її в банк, заборонено.

 

Яка процедура та ставка податку?

Закон передбачає одноразове подання нульової податкової декларації у період з вересня 2021 року до серпня 2022 року та сплату податку на незадекларовані доходи та активи за такими ставками:

  • 5% за заявлену суму грошей, перераховану на банківський рахунок в українському банку, та за активи, розташовані в Україні;
  • 9% за заявлену суму грошей на рахунку в іноземному банку та за активи за кордоном;
  • 2,5%, якщо платник податків купує однорічні державні облігації України.

Чи обов’язково подавати нульову податкову декларацію?

Ні, подання є добровільним за умови, що платник податків має незадекларовані активи або дохід.

Однак таку амністію можна розглядати як перший крок податкових органів до непрямих методів контролю за витратами та майном платника податків, які мають бути додатково впроваджені до податкового законодавства найближчим часом.

 

Чи є ризики?

Відповідно до закону, документи, що підтверджують джерело доходу та майна, подавати не слід. Однак, враховуючи той факт, що дохід, отриманий від будь-якої злочинної діяльності, не може бути застосований для амністії, ймовірно, що податкова служба вимагатиме документальних доказів. Крім того, джерело доходу може бути поставлено під сумнів банком, якщо раніше незадекларований дохід був перерахований на банківський рахунок.

Інші питання, які викликають занепокоєння, – це конфіденційність декларованого доходу та потенційні розслідування податкових заявлених сум.

Наприклад, сума податку, що підлягає сплаті за раніше незадекларовані активи, може бути оскаржена, оскільки база оподаткування розраховується або за історичною вартістю придбаних активів, або за їх справедливою вартістю. Не виключено, що податкова служба може застосовувати поточну справедливу вартість активів незалежно від їхньої історичної вартості, якщо документи, що свідчать про первісну вартість таких активів, відсутні.

Що стосується купівлі нерухомості, то з погляду оподаткування криптовалют або творів мистецтва такий підхід може призвести до суттєвої додаткової суми податків до сплати.

Враховуючи відносно низький рівень культури сплати податків в Україні, наразі очікується не так багато хвилювань, і поки немає черги охочих подати нульову податкову декларацію. Успіх податкової амністії в будь-якій країні, очевидно, залежить від рівня довіри до державної податкової політики.

 

Джерело: biz.ligаzakon.net, yur-gаzeta.com, fbc.uа, finаnce.uа, mind.uа.