Тільки внутрішні інвестори врятують МСБ

Інвестори врятують МСБ

До початку повномасштабного воєнного вторгнення росії найбільшим роботодавцем в Україні був середній та малий бізнес. МСБ один із найголовніших фундаментів нашої економіки, якому нажаль завжди приділяється мало уваги.

До війни на його частку припадало 75% від усіх зайнятих в Україні працівників, або 4,8 млн українців. Решта 25% (або 1,6 млн українців) працювали на великих підприємствах. 

Найпопулярнішою сферою діяльності малого та середнього бізнесу (МСБ) в Україні є оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспорту, далі в різних пропорціях для середнього і малого бізнесів йдуть промисловість, логістика, сільське господарство та будівництво.

Вплив війни на малий та середній бізнес також відрізняється, залежно від галузі. Так, МСБ сфери послуг страждають через скорочення населення в містах, що викликає як скорочення попиту на окремі види послуг (готельний та ресторанний бізнес, салони краси, надавачі позашкільних освітніх послуг, тощо), так і скорочення пропозиції висококваліфікованих спеціалістів (ІТ сектор, експерти в сфері фінансових, дизайнерських та консалтингових послуг).

МСБ зі сфери обробної промисловості страждають через перебій ланцюгів поставок компонентів, зростання вартості експорту та падіння попиту на кінцеву продукцію (довгострокові побутові товари, технічне обладнання, тощо). 

За даними третього щомісячного опитування підприємств України першочергово зберігають і/або відновлюють виробництво лише ті галузі, які забезпечують базові потреби населення — виробляють їжу, одяг чи взуття. 

Наприклад, 34% підприємств харчової промисловості тримають виробництво майже на довоєнному рівні, а 24% – навіть перевищують довоєнні обсяги.

Кредитний портфель компанії FinStream активно працював до війни, ми кредитували підприємців та їх бізнес з різних територій України, якщо брати галузі то найбільша концентрація була в кредитуванні харчової промисловості (16,98%), кредитуванні будівництва (24,3%) та кредитуванні послуг для населення (17,62%).

Головним напрямком діяльності компанії FinStream, останні місяці, є стабілізація роботи кредитного портфелю компанії, не тільки для підтримки економічного фронту держави, а й для забезпечення і збереження виплат акціонерам та інвесторам компанії після відміни військового стану в країні. Ми продовжуємо діяльність з кредитування мсб, звичайно не в довоєнних обсягах, але намагаючись підтримати тих підприємців, які до нас звернулися. Як показує аналіз спеціалістів компанії найкраще зараз відновлюється малий та середній бізнес в галузі виробництва товарів, роздрібної торгівлі та наданні послуг для населення. За нашими даними та аналітикою різних підприємств найгірше та найповільніше відновлюється галузь сільського господарства.

МСБ аграрного сектору страждають від здорожчання логістики через блокування портів та від безпосередніх втрат від війни, як-от мінування полів, пошкодження сільськогосподарської техніки, окупація території та незаконне вивезення українського зерна. 

На додаток до цього, малі аграрії обмежені у можливості залучати банківське кредитування, враховуючи обмежений обсяг банківських ресурсів та здорожчання капіталу. Для бізнесу в банках встановлено дуже багато критеріїв, які сповільнюють отримання кредиту. Банківська бюрократична система не дає змоги швидко отримувати фінансування підприємцям, саме тому для них дуже важливі альтернативні джерела фінансування такі як компанія FinStream. Наша команда це розуміє тому продовжує працювати в цьому напрямку, також завдяки розумінню та терпінню наших інвесторів ми змогли допомогти відновити роботу більшій частині наших клієнтів за цей час. Наразі ми вважаємо, що також одним із головних напрямків нашої діяльності має бути інформування населення про проблематику в малому та середньому бізнесі.

Пільгові програми, запропоновані Урядом, не покривають потребу в кредитуванні малого та середнього бізнесу достатньою мірою. З банківськими програмами фінансування також виникають проблеми, тому виникає головне питання: «де бізнесу брати гроші під час війни?». Наразі ми розуміємо, що тільки внутрішні інвестори можуть поліпшити ситуацію для малого та середнього бізнесу. Звичайно, після нашої перемоги та роботи Уряду над інвестиційною привабливістю до нас зайдуть багато зовнішніх інвесторів, але цей час може стати для більшості бізнесу фатальним, в них є потреба у фінансуванні вже сьогодні. Тому, компанія FinStream відновлює продаж акцій та облігацій компанії з метою збереження та розвитку малого та середнього бізнесу. Інвестори компанії, в свою чергу, мають можливість отримувати дохід, бути надійним тилом для розвитку економіки України та врятували бізнес, який платить податки та надає робочі місця. Ми розуміємо, що під час війни інвестувати дуже складно, доволі багато сумнівів виникає та звичайно хочеться прорахувати усі ризики. Тому співробітники нашої компанії завжди раді зустрітися з майбутніми інвесторами та відповісти на усі запитання, розповісти усі умови та навіть докладно розповісти про бізнес, якому необхідно кредитування. Ми завжди клієнт орієнтовні та відкритті, саме тому маємо стабільну та сильну репутацію на ринку фінансів.

Прийшов час не зволікати, а діяти! Об’єднавшись і допомагаючи один одному ми не тільки підгримуємо наших героїв на передовій, а й будуємо сильну націю, яка здатна допомагати розвитку України та її економіки в тилу.