Як перевіряють бізнес який шукає інвестиції? 10 питань для перевірки

Як перевіряють бізнес котрий шукає інвестиції

В Україні важко знайти адекватну прибутковість на свої гроші:

  • Великі банки з державною участю пропонують ставки по депозитах, які в кращому випадку покривають інфляцію. Маленькі банки закриваються раз в місяць, тримати в них більше страхової суми не можна.
  • Долари під подушкою не створюють регулярного грошового потоку.
  • Купівля квартир з метою здачі в оренду і зростанням вартості дає прибутковість нижче плінтуса. До того ж нерухомість під час кризи слабо ліквідна.
  • Фондовий ринок не зовсім ясний – потрібно стежити, розбиратися в акціях та котируваннях, постійно спостерігати та аналізувати. А з огляду на спірність роботи фондового ринку в Україні в цілому – заняття сумнівне.

І так, перебравши безліч варіантів, найбільш перспективним для інвестицій є вкладення в український малий і середній бізнес – він як мінімум зрозумілий. Там можна отримувати хорошу прибутковість з розумними ризиками.

Пропозицій на ринку безліч. Пошукати можна на дошці оголошень або агрегаторі – їх там сотні й тисячі. Одні більш цікаві за інших, і все ж, не все так просто й як же вибрати надійний бізнес-проєкт для інвестиції й отримання гарантованих дивідендів?

Сьогодні розберемо ряд правил, як не втратити гроші й вибрати дійсно адекватні проєкти для інвестицій. Розберемо на практиці процес перевірки пропозиції та задамо 10 “незручних” питань, які допоможуть вам зрозуміти – пропозиція варта вашої уваги чи ні.

 

 

1. “Безризикові” пропозиції

Будь-який розсудливий інвестор розуміє, що ризики є завжди. Особливо при інвестуванні в малий бізнес. Чудес не буває – ринок змінюється, конкуренти не сплять. Тому одне з перших запитань бізнесу, у який ви потенційно хочете вкласти гроші – це “які у вас ризики, розкажіть, будь ласка?”

Частина шукачів інвестицій “не париться” і говорить про відсутність ризиків. Не примушуйте себе продовжувати спілкування – перед вами або недосвідчені початківці-стартапери, або шахраї.

Для довідки, у вас як інвестора 3 основні ризики:

  • Ризик неповного отримання дивідендів (обіцяли середню прибутковість 25%, за фактом вийшло менше або взагалі її немає).
  • Ризик втрати тіла капіталу (все закрилося / збанкрутувало, інвестор втратив до 100% вкладеної суми).
  • Ризик неліквідності (інвестор вклав гроші, обіцяли повернути на першу вимогу протягом 3 місяців, за фактом «динамлять» і затягують терміни).

 

2. Перевірте бізнес як “таємний покупець”

На ринку багато прихованих фінансових пірамід, псевдобізнесів, компаній, що займаються торгами з питань банкрутства тощо.

Ми рекомендуємо проводити тест “таємного покупця”. Замовте продукцію фірми, пройдіть “шлях клієнта” і багато що стане ясно.

Ваше завдання – з’ясувати, чи веде бізнес свою реальну діяльність, або тільки збирає гроші з інвесторів:

  • Оцініть продукт самостійно (його конкурентні переваги, історію, сильні та слабкі сторони).
  • Подивіться на сайт / мобільний додаток компанії, яка залучає інвестиції (наскільки він зручний, нативний та ін.).
  • Зверніть увагу на соціальні мережі бізнесу (якщо вам заявляють про 10-річну успішну роботу, а перший запис в умовному Фейсбуці зроблений 2 місяці тому – це привід задуматися і поставити питання).
  • Зателефонуйте до компанії під виглядом клієнта і зробіть замовлення. Поставити питання про продукцію, доставку, оплату і т.д. Інвестиційні шахраї, як правило, дуже поверхневі та не заглиблюються в деталі свого “бізнесу” – тут посиплеться більшість.
  • Подивіться відгуки клієнтів компанії в інтернеті. Якщо це роздрібний товар з масовим покупцем, то відгуків (позитивних і негативних) має бути вдосталь.

 

3. Співвідношення поточних результатів і суми залучених інвестицій

Вам треба перевірити бізнес на адекватність планів. Поставте кілька питань:

  • Скільки інвестицій шукається?
  • На що потрібні гроші?
  • Чому саме стільки? (Подивіться інвестиційний кошторис)
  • Яких результатів і коли плануєте досягти, якщо отримаєте гроші? Як зміниться дохід / чистий прибуток бізнесу?

Бійтеся загальних відповідей: “гроші на зростання” та ін. Вам потрібна конкретика. З досвіду фахівців FinStream, є певне співвідношення між поточними результатами й залученою у приватних інвесторів сумою.

Загалом, якщо перед вами бізнес-стартап без прибутку, який при цьому шукає 20-30 тис. доларів, то такому краще грошей не давати!

 

4. Як справи зараз, під час кризи?

Інвестувати зараз в офлайн, наприклад: фітнес-клуби, концертні холи й так далі, в бізнес без онлайн складової така собі ідея. Офлайн бізнес перебуває в стагнації. І справа не в коронавірусі та пандемії, а в самій кризі. Епідемія рано чи пізно закінчиться, а зміниться (або вже змінилася) структура споживання. Люди стали по-іншому приймати рішення про покупку. Частина продуктів / послуг, які були популярні до кризи – відімруть.

Запитуйте у компаній, якій хочете дати грошей: “Як справи зараз?”, “Що змінили?” і обов’язково шукайте факти:

  • Просіть банківські довідки про обороти за останні 2 місяці.
  • Запитуйте, як власники змінили й адаптували свій продукт (систему продажів), як змінився середній чек.
  • Просіть коментарі по тому, що відбувається зараз, запитуйте про плани та прогнози на наступний рік.

 

5. Дізнайтеся про гарантії

Ось тут найцікавіше. По відповіді на це питання можна зрозуміти взагалі все – який бізнес перед вами, що він із себе представляє, і чи варто мати справу:

  • Застави. А чи не намагаються запропонувати неліквід? Об’єктивно, бізнес, у якого є хороші застави, кредитно привабливий. 
  • Порука власників. Краще, щоб вона була. Дивіться їх історію як фізичних осіб. Суди, кримінальні переслідування, участь в сумнівних організаціях і так далі можуть послужити тривожним дзвіночком.

 

6. Фактори надійності / ненадійності бізнесу

Звертайте увагу на 3 моменти:

  • Живучість компанії (наскільки пристосовані до того, що, якщо щось трапиться, вони не збанкрутують, а виживуть).
  • Репутація (як ставляться до своїх зобов’язань – історія попередніх взаємодій з партнерами).
  • Скільки часу і грошей вкладено в бізнес.

Позитивні приклади:

  • Давно на ринку;
  • Високі націнки, хороша маржинальність – захист від помилок;
  • Великий ринок + є можливість зростання;
  • Власники самі вклали в бізнес солідний капітал;
  • Досвідчений і злагоджений колектив;
  • Сильна УТП і так далі.

 

7. За рахунок чого буде отримана прибутковість, як вона виходить? Схема інвестиційної дохідності.

Фундаментально нічого нового не скажемо – є позики та є частки. Порада – якщо немає великого досвіду інвестування в бізнес, починайте з позик зі щомісячною виплатою %.

У них максимально швидкий зворотний зв’язок – платять чи ні, максимально швидке зіткнення з реальною дійсністю.

А в частках пообіцяли, що почнуть платити дивіденди через 2 роки (або викуплять вашу частку через 3), і ви перебуваєте в стадії пасивного очікування.

Через 2-3 роки говорять: “Вибачте, у нас не вийшло!”. І ви розумієте, що все, що залишилося – це запис в реєстрі юр.осіб. Таке іноді теж буває. 

 

8. Зустріч – що говорять і як реагують

Скажіть, що хочете зустрітися особисто в офісі, на складі, виробництві бізнесу, який залучає інвестиції, і все побачити своїми очима.

Дивіться реакцію – людина ухиляється або впевнено погоджується.

Пройшлися по всіх відділах – володієте 90% повнотою інформації. Відразу розумієте, де є невідповідність зі словами та обіцянками або перебільшення. У чому, можливо, обманюють або недоговорюють.

 

9. Власники, які ведуть декілька проєктів або “серійні шукачі”

Зверніть увагу, по ринку ходить багато людей, бізнес яких – розкручувати інвесторів на гроші. Запустили якийсь проєкт, зібрали гроші інвесторів, витратили, запустили новий. І так по колу. Свої гроші, як правило, нікуди не вкладають.

Загалом, дивіться історію взаємодії проєкту і підприємця окремо як фіз. особи з інвесторами. Попросіть розповісти про попередні проєкти та історії з інвесторами. Попросіть відгуки інших інвесторів (якщо є) і переговоріть з ними.

 

10. Аналіз бізнесу

Перевірте управлінську звітність бізнесу і порівняйте з бухгалтерською. Чи збігається дохід? (ключове). В цілому перевірте менеджмент і фін.частину компанії найбільш ретельно. Подивіться договір, який вам показують, покажіть юристу. Суди, позовні вимоги / заяви – якщо це знайшли, значить варіант інвестицій в цей бізнес відпадає.

Резюме:

Щоб знайти 1 гідний бізнес для інвестицій, треба подивитися і відсіяти 400 – 500.

Це велика праця – зібрати адекватні проєкти, які не тільки візьмуть гроші, але і повернуть їх з вигодою. У компанію FinStream щомісяця надходять заявки на фінансування від 200 – 400 компаній, відсікається при цьому велика частина з них, і ця динаміка підтверджена багаторічним досвідом нашої компанії.

Якщо ви знайшли бізнес, який вам цікавий як об’єкт інвестування, але є сумніви й потрібен погляд зі сторони – звертайтеся, допоможемо і підкажемо. Також ви можете вибрати серед уже відібраних нами бізнесів, які пройшли всі стадії перевірки та є надійними проєктами з високою валідністю для інвестицій!

Приєднатися і стати акціонером фонду FinStream можете і ви.

За більш детальною інформацією ✅ з питань інвестицій звертайтеся +380 93 713 30 60

Чекаємо ваших дзвінків 😎