Куди вкласти гроші: аналіз інвестиційного ринку за 2021 рік.

Інвестиціїї. Поради для початківців.

Інвестиції. Поради для початківців

Знайомство людини з першими грошима відбувається дивним чином – вона намагається одразу витратити стипендії та зарплати на якісь повсякденні мрії та бажання, не замислюючись про те, куди вигідно вкласти гроші. І лише через деякий час виникає потреба накопичити та зберегти, а ще краще – примножити. Фраза «гроші повинні працювати, а не лежати під матрацом» усім відома, але «організувати» їх для роботи, тобто визначити, як вкладаються кошти, набагато складніше. Отже, час поговорити про те, як добре вкладені гроші можуть сприяти вашому особистому бюджету і які існують варіанти інвестування.

Куди вкласти гроші? Вибір інвестиційних інструментів в Україні є невеликим. І їх прибутковість уже не така, як раніше. Наступне завдання — знайти активи, які приноситимуть дохідність понад 10-12% річних.

 

Що потрібно знати про інвестування? 5 простих правил

Якщо ви звикли жити тільки на одну зарплату і ніколи не мали власного бізнесу, вкладення грошей може здатися вам важким та загадковим. Але всьому можна навчитися! Є кілька простих правил, які новачкам обов’язково варто засвоїти, аби не розчаруватися.

  • Визначтеся із сумою вкладень. Стартовий капітал — яким він має бути? Теоретично ви можете почати свій інвестиційний бізнес із будь-якої суми. Наприклад, купити акції за 2 тис. грн. Але відчутного прибутку такі вкладення не принесуть. Для цього рекомендується мати щонайменше 10-20 тисяч гривень. Звичайно, чим вище вкладення, тим суттєвішим буде ваш пасивний дохід.
  • Ризик та прибутковість безпосередньо пов’язані. Постійне правило фондової біржі та бізнесу загалом свідчить: що більше ви ризикуєте, то вище прибутковість. Це означає, що найбільш привабливі пропозиції можуть швидко збагатити вас або позбавити вас всіх ваших вкладень. Тому потрібно тверезо оцінити, чи є у вас можливість піти на такі ризики, чи витримає ваш бюджет такі втрати.
  • Інвестуйте тільки в ті області, в яких добре знаєтеся. Припустимо, агент нерухомості розбирається в нерухомості, а не в сільському господарстві або важкій промисловості. Тому йому доречніше займатися житловою або комерційною нерухомістю.
  • Робіть регулярні депозити. Одного інвестування буде замало. Прибуток необхідно реінвестувати, і тоді на фінансовий інструмент зрештою нараховуватимуться складні відсотки. Таким чином, навіть скромний стартовий капітал стає добрим пасивним доходом.
  • Урізноманітнюйте свої гроші. Направте їх до різних ресурсів. В ідеалі інвестиційний портфель має складатися з нерухомості, облігацій та акцій у рівних частинах. Інвестувати лише в один фінансовий інструмент є надто ризиковано. Це чудово виражено у відомому англійському прислів’ї: «Не зберігайте всі яйця в одній коробці».

Серед інвестиційних ідей, доступних фізичним особам у 2021 році, — депозити, державні облігації, нерухомість, золото, криптовалюти та глобальні фондові ринки.

З усіх цих типів активів та інструментів можна зібрати досить прибутковий та збалансований портфель. Це також відносно надійно.

Якщо ви хочете не турбуватися про свої гроші, підійдуть золото та державні облігації. Коли вам не потрібно заробляти так багато, а краще захистити свої заощадження від інфляції та мати доступ до них у будь-який час, банківський депозит буде найкращим варіантом. Якщо сверблять руки, є бажання спробувати удачу й іноді підняти стартовий капітал — прямий шлях на ринок криптовалют.

Однак слід враховувати, що можливість втратити вкладення є практично завжди. Отже, чим грамотніше розподілені вкладення, тим повнішим буде особистий бюджет і тим міцнішим буде сон.

Горизонт інвестування, мінімальний поріг входу, рівень ризику та потенційна прибутковість – чотири ключові питання для будь-якого інструменту.

Чи варто накопичувати на депозит в Україні у 2021 році?

Відкрити банківський внесок досить просто. Обираємо банк, знайомимося з умовами депозитних продуктів, укладаємо договір з банком та вносимо гроші на рахунок. Пандемія зробила банки надзвичайно орієнтованими на клієнтів. Тому вам, швидше за все, навіть не доведеться йти до відділення, щоб внести депозит. Все можна зробити онлайн, а заставу можна перерахувати з вашої банківської картки.

Банки пропонують вклади у трьох основних валютах – гривні, доларах та євро. Проте розраховувати на високу прибутковість не варто. Національний банк надає максимум 10-11% річних, іноземний банк — максимум 1-2%.

Але можна отримати невелике збільшення на 0,5-1 процентний пункт до базової ставки при внесенні великої суми (від 100 000-200 000 грн), продовженні вкладу на новий термін або виборі вкладу без права його дострокового припинення.

Нагадаємо, що держава гарантує збереження депозитів. Навіть якщо банк збанкрутує, Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) виплатить постраждалим вкладникам суму до 200 тис. грн. За валютні вклади також просто з конвертацією за поточним курсом у гривню.

Але якщо сума депозиту більша, краще розкидати її по кількох банках. Адже те, що зверху 200 тис. грн, Фонд при банкрутстві банку, швидше за все, не поверне. Точніше – до 200 тис. грн поверне практично відразу після оголошення банку неплатоспроможним. А те, що понад цю суму, доведеться чекати дуже довго, але дочекатися вдасться, тільки якщо при ліквідації банку вистачить грошей після задоволення вимог кількох попередніх черг кредиторів. Досвід показує, що до великих вкладників черга зазвичай не доходить.

Прибутковість держоблігацій України у 2021 році – чи варто зв’язуватися?

ОВДП можуть стати цілком гідною альтернативою депозитам. Їх прибутковість, як і раніше, на 2–4 п.п. вища, ніж у банківських вкладів, а повернення коштів також гарантується державою.

Ще однією перевагою державних облігацій є те, що вам не потрібно сплачувати податки на дохід за державними облігаціями. 2020 року навіть скасували військовий податок у розмірі 1,5%, який потрібно було сплачувати за операціями з держоблігаціями. Однак вам все одно необхідно декларувати доходи при поданні річної податкової декларації.

Звичайно, у разі повного дефолту утримувачі облігацій залишаться без діла. Але навіть під час дефолту 1998–1999 років український уряд все одно не відмовлявся від виплат, а лише провів примусову реструктуризацію. І кредитори отримали своє, хоч і з великим запізненням.

Рентабельність ОВДП залежить від терміну звернення. Чим він довший, тим вищий його рівень. Наприклад, гривневі облігації зі строком погашення у вересні 2021 року мають прибутковість близько 11,3% річних, а цінні папери зі строком погашення у травні 2024 року – 13% річних. Також існують державні облігації, номіновані у доларах та євро в іноземній валюті. Доларові облігації приносять понад 5% річних, цінні папери в євро – 3% річних, це безперечно більше, ніж депозит в іноземній валюті в банку.

До речі, на початку червня Мінфін уперше у 2021 році випустив нову серію п’ятирічних гривневих держоблігацій із терміном погашення у травні 2026 року. Середньозважена прибутковість склала 12,52%. Потрібно брати!

На ринок держоблігацій варто виходити з великими вкладеннями 100-200 тис. грн. Виторг у цьому випадку буде досить відчутним. Крім того, інвестор легко несе пов’язані з цим витрати, що виникають при купівлі облігацій та проведенні операцій із ними. Вам необхідно відкрити рахунок у цінних паперах, який коштує 1000-1500 грн, сплатити банку комісію за купівлю та продаж державних облігацій (ще 0,01% від суми), сплатити рахунки та квитанції тощо.

 

Як інвестувати у золото в Україні?

Ще більш консервативний інструмент – золото. Підходить для вкладень терміном 3-5-7 років і більше. Популярність дорогоцінних металів завжди вища під час кризи, оскільки інвестори приховують там свій капітал, намагаючись захистити його від знецінення. Так, за 2020 рік ціна на золото у доларах США зросла на 14%. І хоча у 2021 році світова економіка поступово відновлюється, інтерес до золота не знижується.

По-перше, у той час, як видобуток цього металу зростає, попит на нього з боку промисловості та центральних банків, які створюють золотий запас, зростає ще активніше. По-друге, Федеральна резервна система США утримує процентні ставки на вкрай низькому рівні (є плани щодо їх підвищення, але поки що це лише плани), що стимулює зростання інвестицій у дорогоцінні метали.

Один і той же банк може продати золотий зливок за 100 умовних одиниць та обміняти на 90 одиниць. Крім того, необхідно, щоб ціна на золото у всьому світі зросла як мінімум на 18-20%, аби була якась вигода. А злитки від 50 г мають мінімальний розкид. В середині червня 2021 року такий злиток коштував близько 90 тисяч гривень.

Також можна інвестувати у безготівкове золото. Тобто родовище золота. Жодного фізичного дорогоцінного металу вкладник не отримує, а на його гроші куплені

умовні віртуальні зливки. В результаті він заробляє на ціні на золото, що росте, і додатково отримує від банку 1,5-2,5% річного доходу, майже стільки ж, скільки з валютного депозиту. І якщо, наприклад, ціна на золото зросте на 15% на рік, інвестор фактично заробляє близько 17% на рік.

Інвестиції в нерухомість Києва у 2021 році: що і скільки можна отримати?

Купівля нерухомості – непогана ідея. Так, первинний ринок дуже постраждав від карантину, деякі девелопери навіть пішли до предків. Але більшість забудовників продовжують будувати та здавати нерухомість. Щоправда, із запізненням на 6-9 місяців, а то й більше. Це потрібно враховувати.

Що ж, ціни на нерухомість зросли. Мінімальний бюджет на купівлю однокімнатної квартири площею 35-40 кв. м у Києві коштує 750-800 тис. грн, у містах-мільйонниках – 600-650 тис. грн. Простіше кажучи, поріг виходу на ринок житлової нерухомості становить 25-30 тисяч доларів.

Також треба розуміти, що цю суму потрібно буде заморозити щонайменше на 2-3 роки. Адже доти, доки будинок не буде збудовано і введено в експлуатацію, ви не зможете повернути свої гроші. Швидше можна продати квартиру в будинку, що будується. Але в цьому немає сенсу, тому що найвища ціна буде (а значить і дохід) при перепродажі житла вже в повністю готовому проєкті. За ці два роки очікування ви можете збільшити вкладення на 30-40%.

Однак обов’язковою умовою є те, що будівельна компанія не закриється і завершить будівництво, а квартири в новобудові матимуть попит. Бажано вкладати гроші не в найдешевшу квартиру, а в комфорт-клас із гарною інфраструктурою та зручним розташуванням, десь поруч із парком чи озером. Наразі саме такі житлові комплекси дуже цінуються покупцями.

Довгостроковий та стабільний дохід – це придбання нерухомості з метою подальшої здачі в оренду. Звісно, ​​вкладати треба більше, але прибуток практично вічний.

Придбати квартири в оренду можна як на первинному, так і на вторинному ринку. У першому випадку вкладення нижче, і оренда такої квартири в ідеалі може бути дорожчою. Ще є новий житловий фонд. Також можна знайти добрий варіант на вторинному ринку, зробити там косметичний ремонт, пошукати орендарів.

Так чи інакше, спочатку вам доведеться вкласти 25-30 тисяч доларів у покупку квартири та 7-10 тисяч доларів (мінімум) – у ремонт. Ще 9-10 років доведеться чекати на повернення інвестицій. Так що оренда приноситиме чистий прибуток у межах 10-12% річних. Правда, що від цієї суми треба відняти ще 18% прибуткового податку з населення. Але отриманий прибуток або його частину можна реінвестувати в покупку нових квартир та розширення портфеля нерухомості.

Як інвестувати у криптовалюту в Україні у 2021 році?

Криптовалюти, мабуть, сьогодні наймодніший інструмент. Мало хто розуміє, що це таке, але всі стежать за рухом ціни біткойнів, ефіру та інших монет. Особливо пильна увага до цього ринку була прикута з кінця 2020 року, коли біткойн кинувся вгору. У жовтні 2020 року його ціна становила близько 10,5 тисяч доларів за монету, в середині квітня 2021 вона досягла вартості вище 64 тисяч доларів за біткойн. Тобто зросла більш ніж у 6 разів. Щоправда, потім напрямок руху цін на криптовалюти розгорнувся, і на початок червня біткойн впав удвічі — до 31 тисяч доларів, але на кінець червня він виріс майже до 40 тисяч доларів.

Все це говорить про те, що ви можете добре заробити та багато втратити на криптовалютах. Тому що цей ринок молодий, нестабільний та спекулятивний. Його коливання іноді не пов’язані з об’єктивними чинниками, а обмінний курс залежить від зовнішніх новин. Сам біткойн почав сильно падати після того, як бос Tesla Ілон Маск оголосив, що більше не прийматиме цю криптовалюту як оплату за електромобілі. Китайська влада також прийняла рішення заборонити майнінг криптовалюти в країні.

І це при тому, що понад 60% майнінгових потужностей перебуває у Піднебесній.

Отже, інвестуючи в цифрові валюти, необхідно дуже ретельно зважити всі за і проти та оцінити можливі ризики, яких існує велика кількість.

Найпростіший підхід до інвестування в криптовалюту – це стратегія купівлі та утримання, яка також працює на інших ринках. Ви можете вибрати валюту, купити кілька монет і зачекати, поки вони подорожчають. Це може тривати кілька місяців або навіть рік. Тож нетерплячих тут точно немає, їм варто спробувати трейдинг. Це операції з криптовалютою задля заробітку на коливаннях її вартості.

На таких угодах легше втратити гроші, але й дохід буде незрівнянно більшим. Досвідчені трейдери можуть легко майнити 20-30% на місяць. Проте не варто захоплюватися такими іграми без знань та досвіду. Що ж, вкладення криптовалюти точно не повинні перевищувати 10-15% від усього інвестиційного портфеля.

Щоб увійти на цей ринок, вам потрібно вибрати біржу. Є багато сайтів. Найбільші – це Binance, Huobi, Kraken, KuCoin. Принцип роботи всіх бірж однаковий: це майданчики для операцій із криптовалютами. Для початку вам необхідно внести депозит на свій біржовий рахунок. Наприклад, долари чи євро. Відтак ці гроші можна обміняти на криптовалюти та проводити транзакції з ними.

Кожна біржа бере комісію за послуги. Для внесення депозиту вона може становити 0,5–1%, на кожну транзакцію 0,06–0,1%, а для виведення коштів додатково 2–4% від суми.

Як інвестувати за кордон українцям у 2021 році?

Куди ще вкладати гроші? Ви можете подивитися на глобальні інвестиційні фонди та акції іноземних компаній. Чим хороші іноземні інвестиції? Це зрілий фондовий ринок, що пропонує широкий спектр інструментів та прибутковість у валюті у середньому близько 5-10% на рік. Не так багато, але надійніше, ніж криптовалюти зі своїми постійними американськими гірками.

Щоб інвестувати за кордон, вам необхідно відкрити рахунок у банку за межами України та переказувати туди гроші. Насправді це не так уже й складно. На щастя, індивідуальні ліцензії на обмін валюти давно анульовані. Тому для переказу коштів на закордонний рахунок потрібно просто дотримуватись електронного ліміту.

Що це? Клієнт зв’язується з українським банком та через систему SWIFT відправляє гроші на свій рахунок за кордон. Вам просто необхідно підтвердити джерело грошей. Банк отримує підтвердження транзакції від НБУ та здійснює переказ. У рамках електронного ліміту фізична особа може переказати на рахунки в іноземному банку суму, що не перевищує 200 тисяч євро. Комісія за SWIFT-платіж у середньому становить 0,5–1% від суми, максимальна – 500 доларів США.

Що далі? Шукаємо брокера, що дає доступ до іноземних бірж. Вибір надійного та ретивого брокера — непростий процес. Бажано, щоб він був посередником, який зареєстрований десь у Сполучених Штатах чи Західній Європі та отримав ліцензію від місцевого регулюючого органу на надання брокерських послуг. Це дає хоч якусь впевненість у тому, що компанія дійсно існує і не зникне з грошима клієнтів.

Наприклад, Interactive Brokers ліцензована, зареєстрована у США та працює з 1977 року. А брокерська компанія Swissquote зареєстрована у Швейцарії, працює з 1996 року та має ліцензію на здійснення банківських операцій та торгівлю цінними паперами.

Інвестори можуть проводити угоди, купувати та продавати акції через брокера. Мінімальна комісія за транзакцію становить 0,25-0,35 долара США, а максимальна — близько 1% від суми транзакції. З іншого боку, брокер бере 1-5% за виведення коштів на банківський рахунок.

До речі, при отриманні доходу за кордоном важливо не забути направити звіт до податкової та сплатити податки. Ставка прибуткового податку на приріст капіталу становить 18% плюс військовий податок у вигляді 1,5%. Якщо інвестор отримує дивіденди, він виплачує лише 10,5%. Якщо податки були утримані за місцем отримання доходу, ви можете врахувати це при поданні декларації в Україні та зменшити їх на цю суму під час оплати тут.

Шукайте однодумців для спільних інвестиційних проєктів

Інвестування, по суті своїй, одноосібний проєкт. Але і тут потрібне спілкування. Знайомства з успішними та досвідченими інвесторами – хороший спосіб здобути знання. Для цього необов’язково організовувати особисті зустрічі. Спілкуйтеся на форумах, в тематичних групах, беріть участь у вебінарах.

Якщо шукаєте об’єкт для інвестування, але є сумніви та потрібен погляд збоку – звертайтеся, допоможемо і підкажемо. Також ви можете обрати серед уже відібраних нами бізнесів, які пройшли всі стадії перевірки та є надійними проєктами з високою валідністю для інвестицій!

Приєднатися і стати акціонером фонду FinStream можете і ви. За більш детальною інформацією ✅ з питань інвестицій звертайтеся +380 93 713 30 60

Та пам’ятайте головне правило: успішний інвестор – інвестор, що практикує!