Ринок землі. Нюанси, які варто знати

Стаття - Ринок землі - Що треба знати

Без перебільшення, 2021 рік відкриває для українців нові горизонти. Невдовзі відбудеться унікальна для нашої держави подія ‒ відкриється український ринок землі. 

І якщо для країн Європи ‒ це вже повсякдення, то для українців ‒ новаторство. Це стосується не лише тих громадян, які збираються продавати свої земельні наділи, але й потенційних інвесторів.

Наскільки вигідно інвестувати у землю сільськогосподарського призначення? Багатьом з нас доведеться дізнатися вже незабаром, адже ринок землі стане “відкритим” вже 1 липня цього року. 

 

Що ж саме відомо на цей час та якими нормами буде регулюватися новий для нас з вами ринок? 

Прогнозів на часі забагато, аби знайти істину щодо вигідності цього ринку, проте вірним буде один факт – земля буде дорожчати. Як влучно зазначив Прем’єр Денис Шмигаль, що після запуску ринку землі протягом 5-10 років вартість землі може зростати від 2 до 5 разів. До того ж як зазначив міністр агрополітики Роман Лещенко, вартість одного гектару землі після відкриття ринку сільгоспземель становитиме “в районі 2 тисяч доларів”. 

Закон №2194

Верховна Рада на засіданні 28 квітня у другому читанні та в цілому ухвалила закон №2194 щодо проведення земельної децентралізації – він є ключовим для проведення земельної реформи. 

Законопроєкт №2194 регулює передачу земель “на місця” громадам. Він має виправити юридичні колізії роботи ринку землі, а також врегулювати реалізацію переважного права орендаря на купівлю та електронні земельні торги.

Розгляд документу тривав понад місяць – розпочали 16 березня, проте голосування у другому читанні відбулося лише 28 квітня. Це сталося через кількість поданих нардепами правок – їх налічувалося понад 3 тисячі.

Як повідомляє Мінагрополітики, серед основних нововведень законопроєкту:

  • передача земель у комунальну власність сільських, селищних, міських рад;
  • скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою;
  • запровадження незалежного контролю документації із землеустрою через громадську експертизу / рецензування;
  • надання відомостей документації із землеустрою статусу публічних, відкритих та загальнодоступних даних;
  • інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності;
  • запровадження страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою як альтернативи державному контролю;
  • зменшення вартості робіт та тривалості часу, що витрачається на виконання процедур, пов’язаних з проведенням землеустрою;
  • зменшення ризиків хабарництва та корупції.

“В основі документу – спрощення доступу до земельних ресурсів населення та бізнесу, розширення повноважень місцевих громад та впровадження цифрової трансформації земельних відносин”, – прокоментував закон міністр економіки Ігор Петрашко.

24 травня Президент Володимир Зеленський підписав закон №2194 щодо проведення земельної децентралізації. 

Закон №2195

Верховна Рада на засіданні 18 травня підтримала у другому читанні та в цілому законопроєкт №2195, яким регулюється проведення електронних земельних аукціонів.

Законопроєктом №2195 передбачається продаж через електронні аукціони ділянок державної та комунальної власності або прав на них, а учасником земельних торгів може бути фізична або юридична особа. 

Торги проводитимуться у єдиній електронній торговій системі. За результатами укладатиметься договір купівлі-продажу, оренди, суперфіції, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу цінову пропозицію.

На відміну від положень чинного законодавства, торги проводитимуться згідно з договором між організатором та оператором електронного майданчика. Розмір, порядок сплати та повернення винагороди оператору будуть визначені Кабміном.

Так, нова система передбачає автоматизацію низки процесів, публікацію усіх документів щодо торгів та земельних ділянок в е-системі у відкритому доступі. Це забезпечить ефективність організації та проведення земельних торгів, стверджують автори законопроєкту.

Таким чином

У квітні 2021 року Рада нарешті ухвалила останні, ключові закони, потрібні для повноцінного старту прозорого ринку землі: закон № 2195, який запроваджує електронні аукціони з купівлі-продажу землі, і закон № 2194, який “докорінно змінює землеустрій нашої держави” і який називають “земельною конституцією”.

 

Замість висновку

Команда FinStream ретельно стежить за ситуацією та щодня аналізує зміни на ринку, аби знайти для вас найвигідніші проєкти для подальшого інвестування. До речі, знайти вигідний аграрний бізнес та вигідно в нього інвестувати й отримувати заслужені дивіденди можете й ви. Зробити це не складно, адже Finstream вже знайшла й перевірила компанії, в котрі можна безпечно інвестувати й гарантовано отримати прибуток. Список цих компаній з описом знаходиться за посиланням https://finstream.ua/projects-ua/.

Для отримання більш детальної інформації ви можете звернутися за посиланням https://finstream.ua/investuvati-z-nami/

 

 * Стаття підготована за матеріалами та дослідженнями видань: “Економічна правда”, “інформаційно-аналітичний центр ЛІГА” та “МiнфiнМедiа”.